Merenje visine fundusa u trudnoći
Nekada se u trudnoći vrši merenje visine fundusa, odnosno rastojanje između stidne kosti i vrha materice. Ovo je jedan od načina na koji se prati rast bebe i češće se radi u inostranstvu, jer tamo ultrazvučni pregledi nisu učestali kao kod nas.
Oko 24. nedelje trudnoće i nadalje, ovo merenje približno odgovara gestacijskoj starosti bebe. Ukoliko lekar uoči da je mera neobično velika ili mala, predložiće da se uradi i ultrazvučni pregled.
U ovom tekstu:
Šta je visina fundusa?
To je rastojanje između pubične kosti i vrha materice, a merenje se vrši brzo i jeftin je metod. Merenje fundusa se ne koristi da bi se procenio termin porođaja, već pruža informacije o veličini bebe i količini plodove vode. Nije dobro da postoji ni manjak, kao ni višak plodove vode. Ovo ipak nije dijagnostička metoda, već uobičajeni deo pregleda.
Žene koje imaju visokorizičnu trudnoću zbog gojaznosti, dijabetesa, lupusa, hipertenzije i drugog zdravstvenog stanja uvek rade ultrazvuk i njima nema potrebe da se na ovaj način uzimaju mere.
Merenje visine fundusa
U Srbiji se merenje visine fundusa ređe obavlja osim pred sam porođaj, kada se obavezno radi u sklopu procedura prilikom prijema u porodilište. Kod nas trudnice, posebno ako idu kod privatnog lekara imaju zakazane ultrazvučne preglede na svakih 4 do 6 nedelja i nije potrebno dodatno merenje visine fundusa. U razvijenim evropskim državama, osim kod visokorizičnih trudnoća, standarno je da se obave samo 3 ultrazvučna pregleda i neretko trudnice ni ne sreću često ginekologa, već preglede obavljaju babice. Tada je merenje visine fundusa jedna od stavki koje se obavezno rade i signalizira da li je eventualno potreban i ultrazvučni pregled.
Nekada više faktora utiče na ove mere, pa ne treba brinuti ni kada mere nisu „školske“, već će vas lekar uputiti na ultrazvučni pregled i utvrditi da li je sve u redu.
Kako okvirno visina fundusa raste u trudnoći?
- U 12. nedelji trudnoće, fundus je otprilike na nivou pubične kosti.
- U 16. nedelji trudnoće, okvirno je na polovini između pubične kosti i pupka.
- U 20. nedelji je negde u nivou pupka.
- U 24. nedelji i nadalje, merenje u centrimetrima obično odgovara gestacionoj starosti bebe (varijacije 1-2 centimetra manje ili više). Na primer, u 27. nedelji trudnoće je visina fundusa između 25 i 29 centimetara.
- Nakon 36. nedelje trudnoće visina fundusa može da se smanji kako se beba pomera na dole i priprema za porođaj.
Razlika u više od 3 centrimetra više može se javiti ako:
- Nije dobro procenjena starost trudnoće.
- Ukoliko se radi o višeplodnoj trudnoći.
- Imate labavije trbušne mišiće (možda zbog ranijih trudnoća) od većine žena.
- Imate višak kilograma koji može da oteža precizno merenje.
- Imate višak plodove vode.
- Ukoliko imate miome materice.
- Ako je beba karlično postavljena.
- Ukoliko imate gestacijski dijabetes ili dijabetes pa je beba krupnija nego što je to očekivano.
Razlika u više od 3 centimetra manje nego što bi trebalo se može javiti ako:
- Niski ste ili imate čvrste trbušne mišiće.
- Beba je već pala u karlicu pripremajući se za porođaj.
- Beba ima ograničenje rasta.
- Imate manjak plodove vode.
Da bi se pravilno izmerila visina fundusa potrebno je da ležite ravno na leđima i da lekar postavi metar za merenje u obliku trake na stidnu kost, a zatim ga istegne preko stomaka do vrha materice. Teško da ćete sami uspeti da pravilno izmerite, pa je bolje i da ne pokušavate kako se ne biste uznemiravali bez potrebe, ako mera ne bude odgovarajuća.
Kako se smanjuje visina fundusa posle porođaja?
Oko sat vremena posle porođaja, materica se spušta do pupka, odnosno na visinu koja je bila u 20. nedelji trudnoće. U normalu će se vratiti do 6 nedelja posle porođaja.
Objavljen: 20. novembra 2023. godine, ažuriran: 31. decembra 2023. godine