Ultrazvuk mozga novorođenčeta
Ultrazvuk mozga novorođenčeta ne spada u standardne preglede koji se rade nakon što se beba rodi, već samo ako za to postoji medicinska indikacija i potreba.
Ultrazvuk kao dijagnostička metoda ima široku primenu. Što se tiče glave i vrata, koristi se za pregled krvnih sudova ali i parenhima i šupljina mozga. Na ovaj pregled se uvek upućuje ukoliko je došlo do zastoja kiseonika ili drugih komplikacija na porođaju, kako bi se otklonila sumnja o postojanju bilo kakvog problema.
Taj pregled parenhima i šupljina mozga se koristi u neonatologiji samo. Razlog tome je što je ultrazvučni pregled moguće obaviti samo preko otvorene velike fontanele, jer ultrazvučni talasi ne mogu da prođu kroz kosti. Stoga, kad se fontanela zatvori, više nije moguće koristiti ovu dijagnostiku.
Ultrazvučni pregled omogućava ranu i preciznu dijagnostiku. Metoda je jednostavna za izvođenje i neinvazivna. Mana mu je što zavisi od veličine velike fontanele.
Ovim pregledom stičemo uvid u stanje i veličinu lateralnih moždanih komora, treće i četvrte moždane komore, jedra kaudatusa, talamusa i germinativnog matriksa.
Ovako se može dijagnostikovati:
- hidrocefalus,
- intrakranijalna krvarenja,
- tumori,
- ciste,
- hipoksično-ishemičke encefalopatije,
- vaskularne anomalije mozga
- i drugo.