Pobačaj zbog septuma materice: Pregrađena materica i spontani pobačaj
Neke žene imaju problem da ostanu u drugom stanju ili im se, i kada uspeju, dešava pobačaj zbog septuma materice. Pregrađena materica može da pravi probleme prilikom trudnoće, a ukoliko je pregrada poptuna, mala je šansa da će trudnoća moći da se održi do kraja. Srećna okolnost je što je ovo stanje rešivo.
U ovom tekstu:
Šta je pregrađena materica (septum u materici)?
Septirana materica je urođena malformacija u kojoj tanka membrana deli matericu u potpunosti ili delimično. Ovo je genetska anomalija sa kojom se žena rađa i može se lečiti operativnim putem, kako bi se poboljšale šanse za uspešnu trudnoću.
Septum u materici često ostaje nedijagnostikovan sve dok žena ne doživi ponovljen spontani pobačaj ili pobačaj u kasnijoj trudnoći. Lekar ga nekada može otkriti prilikom redovnog pregleda, ali to se ređe događa i kada se dogodi razlog je to što je nekada praćena i malformacijama grlića materice i vagine. Ukoliko se posumnja na pregrađenu matericu, lekar će pokušati sa ultrazvukom utvrdi da li postoji problem, a ako ne uspe, uradiće se magnetna rezonanca (MRI). Dok će se nakon toga raditi i histerosalpingogram i/ili histeroskopija.
Čak i kada se urade detaljni pregledi, septirana materica se nekada dijagnostikuje kao dvoroga materica (materica „u obliku srca“). Dvoroga materica je još jedna anomalija, ali ona ne povećava rizik od pobačaja.
Pobačaj zbog septuma materice
Ova anomalija dovodi do čestih pobačaja i može biti ključni faktor zašto se spontani pobačaj javlja iznova. Procenat pobačaja je između 10% i 25% kod žena inače, a kod žena sa pregrađenom matericom ovaj procenat je 25% do 47%. Dok je stopa ponovljenih pobačaja koji se javljaju kod oko 1% žena u ovom slučaju između 8% i 23%.
Pregrađena materica je uzročnik ponovljenih pobačaja kod trećine žena koje se iznova susreću sa spontanim pobačajima.
Zašto se javlja spontani pobačaj kod žena sa septumom u materici?
Pregrađena materica ne utiče na sposobnost žena da ostanu u drugom stanju, ali komplikuje rast ploda. Ako se oplođena jajna ćelija implantira u septum, koji nema previše snabdevanja krvlju, male su šanse da se normalno razvija.
Nažalost, kada se radi o septumu materice, trudnice se ovde češće suočavaju sa pobačajem u drugom trimestru, nasuprot većini spontanih pobačaja koji se dogode u prvoj trećini trudnoće. Kod žena koje uspeju da iznesu trudnoću, postoji veći rizik od prevremenog porođaja.
Pobačaj zbog septuma materice – Šta preduzeti?
Pregrađena materica se leči hiruškim putem, najčešće uklanjanjem septuma tokom histeroskopije i nije komplikovana procedura. Tehnika kojom se uklanja naziva se metroplastika i može se raditi i u ordinaciji. Uključuje umetanje medicinskog uređaja kroz grlić kojim će biti odsečen višak tkiva.
Operacija traje između 30 i 60 minuta nakon čega će se prepisati terapija antibioticima i estrogenom, kako bi se ubrzao oporavak i sprečila infekcija.
Ova intervencija poboljšava šanse za uspešnu trudnoću, a žene koje ne planiraju trudnoću, nema potrebe da rade ovu intervenciju, jer pregrađena materica ne izaziva druge smetnje i ne povećava rizik od pojave karcinoma.
Literatura:
- PubMed: Communicating septate uterus with double cervix: a rare malformation – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1565380/
- Springerlink: Does hysteroscopic metroplasty for septate uterus represent a risk factor for adverse outcome during pregnancy and labor? – https://link.springer.com/article/10.1007/s10397-015-0916-2
- BMC: The randomised uterine septum transsection trial (TRUST): design and protocol – https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-018-0637-6
Objavljen: 8. maj 2024. godine