Najvažniji vitamini u ishrani dece: Vitamini koji su neophodni za pravilan rast i razvoj deteta
Vitamini u ishrani dece koji su najvažniji za pravilan rast i razvoj, kao i stanja do kojih može dovesti njihov nedostatak.
U ovom tekstu:
Vitamin A – RETINOL u ishrani dece
Vitamin A je važan jer on utiče na imunitet, pomaže rast i razvoj deteta i razvoj kostiju. Takođe ima važnu ulogu za čulo vida.
Najviše vitamina A ima u jajetu, džigerici, mlečnim masnoćama, šargarepi, prokelju, spanaću, paprikama i kajsijama.
Nedostatak vitamina A kod deteta
Nedostatak ovog vitamina može da dovede do oslabljenog vida, lošeg imuniteta, promena na koži i usporenog rasta.
Vitamini u ishrani dece B1 – TIAMIN u ishrani deteta
Tiamin je veoma važan za funkcionisanje centralnog nervnog sistema i metaboličkih procesa ugljenih hidrata.
Prirodno ga najviše ima u džigerici, bubrezima, kvascu, žitaricama (pšenica, ovas, raž, pirinač), grašku, karfiolu, soji, sočivu i svinjskom mesu.
Nedostatak vitamina B1 kod dece
Nedostatak tiamina može da izazove probleme sa probavom i srcem, a može da uzrokuje i oboljenje poznato kao beri-beri. Ova bolest i dan danas predstavlja veoma veliki problem na Dalekom istoku, jer pirinač koji se tamo koristi u ishrani, nema visoki nivo vitamina B1. (izvor)
Vitamin B 2 – RIBOFLAVIN u ishrani deteta
Vitamin B 2 je, takođe, zadužen za dobar vid. Pre svega, njegova uloga je da snabdeva ćelije kiseonikom i učestvuje u prometu masti i ugljenih hidrata.
Najbolji prirodni izvori riboflavina su jaja, kvasac, mlečni proizvodi (mleko, sir), iznutrice, žitarice i pečurke.
Nedostatak vitamina B 2 kod dece
Nedostatak riboflavina može prouzrokovati osetljivost sluzokože, osetljivost na svetlost i zapaljenje uglova usana.
Vitamin B 3 – NIACIN u ishrani deteta
Niacin je veoma važan kod regulisanja masnoće u krvi i metabolizma masti. Najviše niacina ima u mesu, džigerici, ribi, krompiru i pšeničnim mekinjama.
Nedostatak niacina u ishrani dece
Ukoliko se javi nedostatak ovog vitamina, može doći do problema sa kožom. Javlja se zapaljenski dermatitis koji zahvata otkrivene delove kože – lice i ruke do laktova. Promene se uglavnom javljaju početkom proleća i osim crvenila i otoka, može doći i do hiperpigmentacije. Može se javiti i na jeziku.
Vitamin B6 – PIRIDOKSIN u ishrani dece
Vitamin B 6 je neophodan za metabolizam proteina. Ovog vitamina ima u svim namirnicama biljnog i životinjskog porekla.
Nedostatak vitamina B 6 kod deteta
Nedostatak vitamina B 6 može da izazove glavobolju , depresiju, konfuzno ponašanje, zaostajanje u rastu, promene na koži i sporo stvaranje antitela.
Vitamin B 12 – KOBALAMIN u ishrani dece
Ovaj vitamin je neophodan za pravilno funkcionisanje mekih tkiva i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca.
Najviše vitamina B 12 ima u džigerici, sardini, jajima, svim vrstama mesa, siru i mleku.
Nedostatak vitamina B 12 kod deteta
Dojenje je jedan od najneverovatnijih osećaja koje ćete imati priliku da iskusite. Gotovo neverovatan kao i samo stvaranje jednog novog ljudskog bića. Međutim, postoje brojni izazovi i pitanja o dojenju sa kojima ćete se suočiti na tom putu, čak i ako ste sve pročitali ili ste ranije dojili bebu.Ukoliko detetu nedostaje vitamin B 12 može doći do anemije, raznih oboljenja organa za varenje, oboljenja nerava. Posebno su ozbiljni oblici ukoliko se ne jede meso. Više: Veganska ishrana dece: zašto je treba odložiti
Saznajte više: Nedostatak vitamina B12
Najvažniji vitamini u ishrani dece – Vitamin C – ASKORBINSKA KISELINA u ishrani deteta
Vitamin C je neophodan za zdrave kosti, zube, hrskavicu, tkivo i kožu. Vitaminom C su bogate namirnice biljnog porekla: paprika, limun, pomorandža, paradajz, brokoli, krompir, kupus, kelj, karfiol i peršun.
Nedostatak vitamina C u ishrani deteta
Usled nedostatka vitamina C gvožđe ne može da se apsorbuje i dolazi do anemije. Neophodan je i za aktivaciju hormona, eliminaciju toksina, imunitet, lučenje žuči i aktivaciju nervnih nadražaja.
Vitamin D – KALCIFEROL u ishrani deteta
Vitamin D je, pre svega, neophodan za pravilan koštani razvoj. Otuda je važno da se deci daje suplementacija vitaminom D u prvim godinama života.
U prvoj godini svakodevno treba davati vitamin D, dok se u narednim savetuje davati deci tokom zimskih meseci. Popularno i najlakše se pamti da deci treba davati vitamin D u mesecima koji imaju R u nazivu – septembaR, oktobaR, novembaR, decembaR, januaR, febRuaR, maRt, apRil. Tada nema dovoljno sunca, pa je preporučljivo da deca piju vitamin dodatno. Pored davanja vitamina, obavezno je da deca svakodnevno budu napolju bez obzira na vremenske uslove.
Najviše vitamina D ima u jajima, mleku, puteru, ribljem ulju, lososu, tunjevini i sardini.
Nedostatak vitamina D kod dece
Nedostatak vitamina D kod dece može izazvati rahitis.
Vitamin E – TOKOFEROL u ishrani deteta
Unos vitamina E kod dece i odraslih je veoma važan jer je vitamin E jak antioksidans. On je važan i za metabolizam. Najviše vitamina E ima u biljnim uljima, zatim u lisnatom povrću, jajima, puteru, kikirikiju, soji i orasima.
Nedostatak vitamina E u ishrani dece
Ukoliko dođe do nedostatka vitamina E, može doći do neuroloških promena i anemije.
Objavljen: 8. april 2019. godine, ažuriran: 25. maja 2024. godine