Kosa u trudnoći i posle nje – Kako trudnoća utiče na kosu?
Tokom trudnoće, posebno od drugog trimestra, trudnice primećuju da im kosa postaje gušća, dodatno raste i biva sve lepša. Kosa u trudnoći buja, ali posle trudnoće, obično oko trećeg meseca, dolazi do naglog gubitka kose, koje neke žene izrazito primećuju. Posle nekog vremena bi trebalo da se situacija vrati u pređašnje stanje.
U ovom tekstu:
Kosa u trudnoći – kakve se promene očekuju?
Žene će možda primetiti kako im se tekstura i rast kose menjaju tokom trudnoće. Hormonske promene u trudnoći mogu izazvati dodatni rast kose na glavi, ali i malja na telu. Neke žene će primetiti čak i rast dlaka na mestima gde ih inače nema uključujući lice, grudi i ruke.
Oko 15. nedelje trudnoće, trudnice obično primete da im je dlaka deblja, a kosa počinje da biva gušća. Kosa zapravo ne postaje gušća, već estrogen koji se luči u trudnoći produžava prirodni ciklus dlake, pre nego što ona počne da opada.
Oko 6 meseci posle trudnoće, kosa bi trebala da bude u istom stanju kao što je bila pre trudnoće.
Da li je opadanje kose jedan od simptoma trudnoće?
Postoji mit da pojačano opadanje kose može biti znak trudnoće, ali to nije istina. Ponekad se javlja opadanje kose i u toku trudnoće, ona biva tanja i opada više nego ranije, a razlog tome je smanjen estrogen kod:
- hormonske neravnoteže,
- prestanka uzimanja pilula za kontracepciju,
- gubitka trudnoće ili mrtorođene bebe.
Znaci trudnoće su:
- izostanak menstruacije,
- implantacijsko krvarenje,
- bolne i osetljive grudi,
- umor,
- želja za određenom vrstom hrane,
- jutarnja mučnina i povraćanje,
- glavobolja,
- promena ukusa i metalni ukus u ustima,
- česte pormene raspoloženja,
- učestalo mokrenje.
O simptomima trudnoće više možete pročitati ovde: Prvi znaci trudnoće, a ako sumnjate na trudnoću, trebalo bi da uradite test, a onda se i javite lekaru.
Koje promene kose se dešavaju posle trudnoće?
Gubitak kose se obično dešava najviše oko 3 meseca posle porođaja zbog promena nivoa progesterona i estrogena u telu. Nivoi hormona se ubrzano vraćaju na nivoe od pre trudnoće, a kosa se vraća na izgled pre trudnoće. Oko trećeg meseca se dešava pojačano opadanje, da bi se stari ciklus opadanja i rasta nove kose uspostavio oko pola godine posle porođaja.
Gubitak kose posle porođaja je normalan i privremen. (Izvor: AAD) Ovo nije pravi gubitak kose, već je samo protrebno da se zameni kosa koja nije opadala tokom trudnoće, kao što je bilo prirodno da se dešava. Oni koji ne uspeju da vrate punoću svoje kose u roku od godinu dana, trebalo bi da razgovaraju sa lekarom i urade analize hormona štitne žlezde. Više: Opadanje kose posle porođaja (VIDEO)
Ne postoji istraživanje koje povezuje opadanje kose sa dojenjem. Nema dokaza za tako nešto. Opadanje kose se događa kod žena nezavisno od toga da li one doje ili ne doje bebu.
Šta možete da uradite da smanjite opadanje kose?
Gubitak kose posle porođaja je privremen i tada je mala verovatnoća da će bilo koji skup tretman moći da učini nešto osim da povedete malo više računa o nezi i brizi o kosi. Savetuje se da:
- pređete na blaže i prirodnije šampone, možete koristiti one koji su i za volumen,
- izbegavate intenzivne tretmane za kosu,
- regenerator koristite samo na krajevima, a nikako pri korenu – više: Greške pri upotrebi regeneratora za kosu
- probajte nove frizure za puniji izgled kose,
- jedite zdravu hranu.
Koliki je uticaj zdrave hrane na kosu?
Ishrana je veoma važna tokom čitavog života i ima uticaj na sve aspekte zdravlja, pa tako i na zdravlje kose, ali i sveukupan oporavak posle porođaja. Žena treba da jede raznovrsno i da ne isključuje nijednu grupu namirnica. Za zaceljenje svega što je nastalo kao posledica porođaja potrebno je dosta voća, povrća i zdravih proteina. Savetuje se unos:
- puno ribe, posebno one masnije – lososa i skuše,
- lisnatog i zelenog povrća – blitve, brokolija i spanaća,
- mahunarki – pasulja i sočiva,
- orašastog voća – oraha, brazilskog oraha, indijskog oraha, badema, pekam oraha, lešniika,
- šargarepe.
Suplementacija nije dokazano delotvorna kod opadanja kose posle trudnoće, ali bi bilo dobro da uzimate dodatne količine vitamina D ili suplementaciju za trudnice i dojilje.
Uticaj stresa na opadanje kose
Stres može negativno da utiče na zdravlje, a hronični stres može biti i uzročnik opadanja kose. (Izvor: NIH) Stres možete smanjiti: redovnim vežbanjem, tehnikama opuštanja ili odlaskom kod psihoterapeuta. Nemojte se ustručavati da razgovarate, ako primećujete da se borite sa stresom koji vas nadvladava.
Kada je trudnoća u pitanju, žene uglavnom uočavaju bujniju kosu, dok ima onih koji ne primećuju razliku, ali i slučajeva opadanja kose u trudnoći. Gotovo da nema žene koja nije uočila opadanje kose posle porođaja, samo se kod nekih razlikuje od oskudnog do veoma obilnog.
Photo by Tim Mossholder from Pexels
Objavljen: 21. mart 2022. godine, ažuriran: 22. januar 2024. godine