Faze porođaja: kako se odvija porođaj
Postoje tri faze porođaja kroz koje prolazi svaka žena, pre svega prilikom vaginalnog porođaja. Prva faza je podeljena na latentnu, aktivnu i prelaznu, druga faza počinje kada je grlić materice otvoren u potpunosti, a završava se rođenjem bebe, dok treća faza počinje nakon što se beba rodi i posteljica izađe. Iako svaki vaginalni porođaj podrazumeva ove tri faze porođaja, za svaku ženu je porođaj ipak različito iskustvo.
U ovom tekstu:
Zašto postoje faze porođaja?
Postoje tri porođajna doba koja pomažu da se opiše proces porođaja. Važno je da one postoje kako bi trudnica lakše shvatila ceo proces i bila spremna da komunicira sa babicom i lekarom oko toga šta je potrebno u kojoj fazi. Faze postoje da porođaj opišu okvirno, jer će ga svaka trudnica doživeti drugačije.
Koje faze porođaja ću proći?
Proces porođaja i rođenja je podeljen u tri faze:
- Prvo porođajno doba počinje sa početkom trudova (porođajnih bolova) koji uzrokuju progresivne promene u grliću vaše materice, a završava se kada je cerviks potpuno dilatiran. Tokom ranog porođaja, cerviks se postupno briše (stanjuje se) i proširuje se (otvara). To je faza koja najduže traje. Tokom aktivnih porođajnih snaga, grlić počinje da se rasteže brže i kontrakcije su češće, jače i učestalije. Često se poslednji deo aktivnih porođajnih snaga definiše kao “faza mešanja kontrakcija i napona”.
- Drugo porođajno doba porođaja započinje nakon što ste u potpunosti proširenog grlića i završava se rođenjem vaše bebe. To se ponekad naziva „faza guranja“. U ovoj fazi možete osetiti jak pritisak u karlici, kao i osećaj istezanja i peckanja u vagini kada se bebina glava pomera na dole.
- Treće i završno porođajno doba započinje odmah nakon rođenja beba, a završava se sa odvajanjem i naknadnim rođenjem placente (posteljice). Treća faza porođaja može trajati od 5 do 30 minuta ako se odlučite za aktivno upravljanje. Dok može potrajati i do sat vremena ako odlučite da imate prirodnu treću fazu.
Svaka trudnoća je različita, a i velike su razlike u dužini porođaja. Za prvorotke koji su najmanje 37 nedelja trudne, porođaj često traje između 10 i 20 sati. Za neke žene to traje puno duže, dok za druge se sve završi mnogo ranije. Porođaj uopšteno napreduje brže kod žena koje su se već porađale vaginalno, pa je prosek za trajanje drugog porođaja oko 6 sati.
Da li postoji četvrto porođajno doba?
Mnogi ne računaju četvrtu porođajnu fazu, ali ona zapravo postoji i to je faza oporavka. Stručnjaci sve češće pričaju i kada spominjemo prvi, drugi i treći trimestar trudnoće, da ne treba zaboraviti i na četvrti trimestar, odnosno period posle rođenja bebe.
Kada se porođaj završi, imaćete priliku da odmorite ali i upoznate svoju bebu. Ovo je period kada počinjete da vraćate snagu, a babice će pratiti i vas i vašu bebu. Proveravaće vašu temperaturu, puls i pomoći da uspostavite dojenje. Takođe je važno i da li osećate kontrakcije materice posle porođaja i koliko vam je otečen perineum, kao i da li imate modrice.
Moguće je da ćete se osećati emotivno preplavljeno tokom prve dve nedelje posle porođaja. Kod nas porodilišta nemaju psihološku podršku za porodilje što je veliki problem. Za nove roditelje je emocionalno blagostanje veoma važno. Ova podrška je veoma važno posebno za parove kada je bebi potrebno dodatnih pregleda ili mora duže da ostane u bolnici.
Objavljen: 03. decembra 2011. godine, ažuriran: 19. marta 2024. godine
Literatura:
- Queensland Government: Stages of labour – https://www.qld.gov.au/health/children/pregnancy/antenatal-information/stages-of-labour/second-stage-of-labour
- NHS: The stages of labour and birth – https://www.nhs.uk/pregnancy/labour-and-birth/what-happens/the-stages-of-labour-and-birth/
- Mayo Clinic: Stages of labor and birth: Baby, it’s time! – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/stages-of-labor/art-20046545