Alkohol u trudnoći – koliko je dozvoljeno
Lekari ne mogu da se slože koliko je tačno alkohol u trudnoći bezbedan, odnosno koja je količina bezbedna za fetus i trudnicu.
Da li u trudnoći sme da se pije alkohol
Veliko i dugotrajno istraživanje u Velikoj Britaniji u koje je bilo uključeno skoro 12.000 dece i majki pokazalo je da trudnice koje su pile do dva alkoholna pića nedeljno nisu naškodile bebama.
Na pitanje o upotrebi alkohola majke su odgovarale kada su bebe imale 9 meseci, a bihejvioralne i kognitivne testove njihova deca su radila kada su imala 5 godina.
Istraživanje je pokazalo da deca čije su majke tokom trudnoće bile laki korisnici alkohola (pile su najviše jedno ili dva pića nedeljno), nisu pod većim rizikom od socijalnih i emocionalnih problema, u odnosu na decu čije majke uopšte nisu pile. Piće je definisano kao veoma mala čaša vina ili pola krigle piva ili mala merica žestokog pića.
Ipak, naučnici koji su istraživali posledice konzumacije alkohola u trudnoći naglašavaju da ne mogu da preporuče trudnicama da slobodno piju. U Velikoj Britaniji trudnicama je preporučeno da ne piju uopšte tokom prvog trimestra, a da nakon toga mogu da popiju najviše jedno ili dva pića nedeljno.
S druge strane, u Americi se ženama preporučuje da ne piju uopšte. Zvaničan stav lekara je da se ne zna kolika je količina alkohola bezbedna po dete i zbog toga se ženama savetuje da ga izbegavaju u potpunosti.
Prema jednom istraživačkom radu napravljenom na Univerzitetu u Sarajevu o konzumaciji lekova u trudnoći, alkohol je danas najčešći krivac za nastanak urođenih anomalija.
Šta može da se desi trudnici ako pije alkohol
Usled redovnog i nekontrolisanog konzumiranja alkohola u trudnoći javlja se fetalni alkoholni sindrom koji uključuje teške telesne i duševne poremećaje. Deca ostaju mala rastom, težina i obim glave su ispod donje granice određene za njihov uzrast, a javljaju se i problemi u razvoju motoričkih funkcija, uski očni otvori, različite anomalije na usnama i licu uopšte, kao i u mozgu. Javljaju se takođe i anomalije u razvoju srca, skeleta i bubrega.
Kada trudnica redovno konzumira umerenu količinu alkohola ili ređe pije ekscesivne količine (jedno ili dva pića na dan ili povremeno konzumiranje više pića dnevno), javljaju se takozvani alkoholni efekti koji su mnogo češći od fetalnog alkoholnog sindroma ali se teže dijagnostifikuju.
Koji problemi se mogu javiti zbog konzumiranja alkohola u trudnoći?
Prema pomenutoj studiji o lekovima u trudnoći, sledeći problemi javljaju se kod dece čije su majke konzumirale alkohol u trudnoći u ovim količinama:
- mala težina deteta na rođenju
- sporiji razvoj
- deformacija rebara, kičme i kukova
- deformisani prsti i šake
- smanjena pokretljivost vilice ili smanjena vilica
- abnormalnosti lica
- kratkovidost
- problemi sa disanjem
- niže postavljene ili loše razvijene ušne školjke
- deformacija unutrašnjih organa
- nepravilnosti rada srca
- hendikepi centralnog nervnog sistema
- poteškoće sa učenjem
- hiperaktivnost
Izbegavajte alkohol u trudnoći. Ukoliko ga i pijete, konzumirajte male količine – jedno ili dva pića nedeljno.
Ukoliko imate problem sa prekomernim i prečestim konzumacijama, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom, on vam može pomoći da sačuvate zdravlje vašeg nerođenog deteta.
Objavljen: 10. mart 2013. godine