Akne u trudnoći
Žene se u često žale da imaju konstatan problem jer im se javljaju akne u trudnoći. Dok je nekim trudnicama ten predivan, druge muku muče da lice dovedu u red. Sujeverje kaže da žena nosi devojčicu te ona ukrade lepotu, a da li je ipak nešto drugo u pitanju?
Problem sa bubuljicama u trudnoći
Pojava bubuljica je čest problem u trudnoći kod žena koje ih nikada ranije nisu imale. Kod onih koje su ih imale problem zna da se pogorša ili da ih uopšte nemaju tokom trudnoće, a da se počnu pojavljivati nakon porođaja. Isto tako, nekada trudnica u jednoj trudnoći može imati problem, a u drugoj lice bez ijedne bubuljice. Nikad se ne zna kako ćete vi proći.
U trudnoći se proizvodi veća količina androgenih hormona koji podstiče lojne žlezde i mogu proizvoditi veće količine sebuma koja je odgovorna za pojavu akni. Akne mogu da se pojave mestimično, tek poneka, ili pak ozbiljno brojne i upaljenje kao kod nekih u vreme puberteta. Ne postoji tačno određeno vreme u trudnoći kada se one javljaju, a mogu potrajati i tokom cele trudnoće.
Da li postoji rešenje za akne u trudnoći?
Za lečenje akni u trudnoći ne postoji univerzalni recept. Neki od načina koji mogu pomoći su:
Pranje lica blagim sapunom ili sredstvom za čišćenje dva puta dnevno. Nemojte koristiti grube peškire i piling jer samo možete da dodatno iritirate kožu. Tapkajte peškir kada brišete lice, umesto trljanja.
Koristite hidrantne kreme koje ne sadrže ulje. Takođe, za skidanje šminke koristite sredstva koja ne sadrže ulje, blage sapune ili rukavicu za skidanje šminke. Šminku skidajte obavezno detaljno i čistite lice.
Ne cedite bubuljice!
Često menjajte jastučnice i peškire za lice i trudite se tokom dana da ne dotičete lice često rukama.
- Ukoliko budete odlazili kod dermatologa, obavezno se konsultujte oko toga da su preparati neškodljivi za trudnice. Posebno ukoliko vam bude savetovano da koristite antibiotske kreme, čija je primena veoma ograničena u trudnoći. Masti koje sadrže kortikosteroide takođe nije dozvoljeno koristiti. Ads