Amnionska tečnost – plodova voda
Amnionska tečnost, plodova voda, je tečnost unutar membrane koja čini kesu oko zametka i kasnije fetusa. Fetus i placenta proizvode amnionsku tečnost. Ova dinamična tečnost pomaže fetusu da raste ravnomerno, pomaže razvoj kostiju i mišića i omogućava bebi da se kreće unutar materice. Bebe udišu i izdišu ovu tečnost pomažući da pluća rastu kako treba. Takođe čuva da vodenjak (membrane) bude priljubljen uz fetus.
U ovom tekstu:
Šta je plodova voda?
Amnionska tečnost je fascinantna. Na kraju krajeva, pre našeg rođenja, plutamo u amnionskoj tečnosti koja osigurava stabilnost temperature i potrebno je njeno prisustvo u slepljenim disajnim putevima kako bi se stimulisao razvoj pluća.
Amnionska tečnost – koliko je ima u trudnoći?
Do početka drugog tromesečja postoji oko 50 ccm tečnosti u amnionskoj duplji i ova tečnost nije puno drugačija od plazme deteta. Do 36. nedelje je obično oko litre plodove vode, ali u tom periodu ona je sastavljena većim delom od fetalnog urina. Promet tečnosti je prilično brz, sa ponovnom reizgradnjom iz urina i fetalnom reapsorpcijom pri gutanju kao važnom dinamikom u amnionskoj tečnosti iz sata u sat. Budući da bebini bubrezi sazrevaju tokom trudnoće, plodova voda kako trudnoća odmiče sadrži sve više fetusnog urina.
Takođe u sadržaju plodove vode su stare ćelije kože deteta koje nemaju gde da odu sem u ovu kupku. (U spoljašnjem svetu bismo gubili ćelije kože tokom celog dana, one odlete u vazduh i to je to.) Hemikalije iz pluća (često prepoznatljive kao znak zrelosti pluća) prisutne su kasnije u trudnoći. Takođe, natrijum, kalijum i drugi elektroliti su prisutni kao deo razmene između ta dva dinamična entiteta, majke i deteta.
Višak ili manjak plodove vode
Ako ima premalo ili previše plodove vode to može da bude signal nekog problema sa fetusom ili majkom. Blago smanjenje amnionske tečnosti je često kasnije u trudnoći. Previše amnionske tečnosti može da prouzrokuje uvećanje maternice što može da dovede do prevremenog porođaja. Višak tečnosti se javlja kod majke sa dijabetesom, u trudnoći sa blizancima i nekih drugih stanja. Fetalni problemi koji mogu da dovedu do viška tečnosti je astezija jednjaka (suženje jednjaka koje sprečava uspašno gutanje) koja sprečava prolaz amnionske tečnosti do želuca i creva za apsorpciju.
Plodova voda je od ključnog značaja za pluća razvoj. Premalo tečnosti ima kao kod urođenih abnormalnosti mokraćne bešike ili nedostatka bubrega, nezrelosti dušnika i ostalih disajnih struktura, što ukazuje da su pritisak i priroda ove tečnosti od važnosti u njihovom rastu. U ovim situacijama značajan je rizik od preranog pucanja vodenjaka. Pročitajte: Višak plodove vode
Rezime
Amnionska tečnost, takođe poznata kao plodova voda, je bistra tečnost koja okružuje i štiti fetus u razvoju u materici. Igra ključnu ulogu u razvoju i dobrobiti nerođene bebe. Ova tečnost se prvenstveno sastoji od vode dobijene iz majčinog krvotoka, uz dodatni doprinos fetusovog urina i respiratornog sekreta. Ona pruža amortizaciju fetusu, omogućavajući kretanje i podstičući razvoj mišićno-skeletnog sistema. Osim toga, pomaže u regulisanju temperature, sprečava infekcije i omogućava razmenu hranljivih materija i otpadnih proizvoda između majke i fetusa.
Objavljen: 02. novembar .2011. godine, ažuriran 24. februar 2024. godine
Literatura:
- Mountsinai.org: Amniotic Fluid – https://www.mountsinai.org/health-library/special-topic/amniotic-fluid
- StatPearl: Amniotic Fluid Index – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441881